Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, bezpłatnego bądź szkoleniowego. Aby skorzystać z przywileju urlopu, pracownik musi wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy i złożyć go u pracodawcy.
Sprawdź, jakimi kryteriami różnią się poszczególne urlopy oraz kiedy przysługują pracownikowi i pobierz wniosek o urlop w wersji DOC lub PDF do wydrukowania.
Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi zgodnie z określonymi w Kodeksie pracy przepisami, natomiast jego długość jest uzależniona od stażu pracy pracownika.
Wymiar urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni urlopu, jakie ma prawo wykorzystać pracownik i wynosi on: 20 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego krócej niżeli 10 lat, 26 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.
Do okresu zatrudnienia zalicza się także czas poprzedniego zatrudnienia. Niewykorzystany urlop jest naliczany na następny rok i musi być wyczerpany najpóźniej do 30 września.
Ze względu na ważne wydarzenia pracownikowi mogą przysługiwać dni wolne od pracy. Z jakich okazji pracownik może wziąć urlop?
- Ślub – 2 dni w razie własnego ślubu i 1 dzień w przypadku ślubu dziecka.
- Pogrzeb – 2 dni w przypadku pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców bądź przybranych rodziców, 1 dzień w przypadku pogrzebu siostry, brata, teściów, dziadków oraz osoby będącej pod opieką pracownika.
- Narodziny dziecka – 2 dni w przypadku narodzenia dziecka i nie jest powiązany z urlopem macierzyńskim bądź tacierzyńskim.
Warto wiedzieć, że urlop okolicznościowy jest w 100% płatny i nie wlicza się go do dni urlopu wypoczynkowego.
Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo korzystać z bezpłatnego urlopu. Na czym polega bezpłatny urlop? Pracownik, który potrzebuje zawieszenia obowiązków pracowniczych, może wystosować wniosek o urlop bezpłatny. Nie będzie zatem miał obowiązku zjawić się w pracy, ale co się z tym wiąże, będzie pozbawiony wynagrodzenia i traci prawo do świadczeń chorobowych. Urlop bezpłatny nie ma wskazanego limitu wolnych dni do wykorzystania.
Pracownik zatrudniony na umowie o pracę, który za zgodą pracodawcy poszerza swoje kwalifikacje, ma prawo do wykorzystania urlopu szkoleniowego. Osoby decydujące się rozwijać umiejętności bez wiedzy pracodawcy, nie mogą korzystać z urlopu szkoleniowego.
- 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminu eksternistycznego, maturalnego czy zawodowego,
- 21 dni dla pracownika będącego studentem na ostatnim roku studiów, na potrzeby przygotowania pracy dyplomowej lub przystąpienia do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.
Korzystasz z darmowego zasobu dokumentów na portalu Doradca Księgowego. Znajdziesz tutaj najpopularniejsze umowy, w pełni aktualne i sprawdzone przez naszych ekspertów. Poruszasz się na co dzień w sektorze podatków, rozliczeń, księgowości? Otrzymaj kompleksową pomoc związaną z omówieniem zmian prawnych - skorzystaj z wersji Premium Doradcy Księgowego. Szkolenia online, eksperckie materiały krok po kroku opisujące zmiany w prawie podatkowym. Na konkretnych przykładach omawiamy najczęstsze błędy. Setki materiałów online aktualizowanych na bieżąco, dostępnych gdziekolwiek jesteś. Wśród ekspertów Luiza Pieprzyk, Samir Kayyali, Teresa Krawczyk, Michał Staniek czy Joanna Cur. Przeczytaj więcej..